Urządzamy ptaszkowi mieszkanko - klatkę.

Jaka duża?
Często pytacie - jakie wymiary ma mieć klatka? Dla jednej, dwóch papużek? Nie ma dla ptaszków za dużych klatek. Powiem więcej - każda klatka jest za mała ;-). No, ale jeśli nie możemy mieć woliery to jakie wyjście - wtedy oczywiście musi być klatka. Ponieważ klatka to jednorazowy zakup i z całego wyposażenia najdroższy, nie powinniśmy tu oszczędzać. Klatka będzie na lata. A wielkość? Jeśli chodzi o papużki faliste, to głębokość klatki nie ma dużego znaczenia, Wystarczy 25 cm. Za to pozostałe wymiary powinny być większe. Jeśli nasza papużka będzie miała klatkę tylko do jedzenia i spania, będzie regularnie wypuszczana kilka godzin dziennie, to możemy kupić nieco mniejszą klatkę. Miałam klatkę szeroką na 50 cm i wysoką na 40 cm. To niezbędne minimum i to w przypadku kiedy papużka ma klatkę cały czas otwartą i może wyjść, polatać a zamykana jest tylko na czas naszej nieobecności. Teraz mam klatkę 60x60x33. To już jest ładna klatka dla falistej papużki, ale też nie do mieszkania w niej bez przerwy. W takiej klatce możemy już umieścić więcej zabawek. To umili życie naszej papużce, bo trzeba pamiętać, że papużka nie może się nudzić. W takiej klatce można też tak umieścić żerdki, że ptak może te kilkadziesiąt cm podfrunąć i rozprostować skrzydełka. Ale nie jest to klatka w której ptak ma spędzić całe życie. Jeśli nie mamy zamiaru regularnie na kilka godzin dziennie papużki wypuszczać z klatki musimy sprawić sobie klatkę o wymiarach przekraczających 1 metr a nawet małą wolierę pokojową. Nie kupujmy klatek okrągłych. Papużki źle się w nich czują. Papużka bardzo lubi mieć w klatce swój kącik!

Malowana czy metalowa?
Nie polecam klatek malowanych czy pokrywanych tworzywami. Papużki faliste mają dzioby non stop w ruchu, bez przerwy coś skubią. Klatka malowana po najdalej 2 latach będzie wyglądała okropnie, pordzewiałe stalowe druty pomieszane z resztkami farby. Przypuszczam też, że część tej farby papużki połkną i wątpię czy to jest takie dobre dla nich. Oczywiście są wśród papużek wyjątki. Papużki które są bardzo dużo wypuszczane, mają dużo zabawek, gałązek, kartoników które mogą poskubać, potrafią uszanować klatkę. Ale farba i tak czasem odpryśnie przy myciu czy przy mocowaniu żerdek, urządzeń i często to już wystarczy, żeby zainteresować ptaka, który szybko odkryje, że tą farbę się fajnie skubie! Inne klatki dostępne w sklepach, to klatki ocynkowane i klatki mosiądzowane. Można też spotkać klatki chromowane. Najlepsze byłyby klatki wykonane ze stali nierdzewnej, ale takich nie spotkałam w naszych sklepach. Powłoki metalowe są trwałe, jednak musimy uważać. Kwasy zawarte w owocach mogą powodować reakcje z pokryciem i powstaną szkodliwe sole! Nigdy nie wsuwamy więc owoców i warzyw miedzy pręty klatki (zobacz w "Zrób Sam, jak łatwo można zrobić uchwyt do owoców). Powieśmy gdzieś sepię i gotowe!.

Wyposażenie klatki.
Więcej napiszę o tym w "Chowie papużek". Tutaj tylko wspomnę co powinna papużka mieć w klatce na starcie. Pamiętajcie, kupimy ptaszka który znalazł się w nowym środowisku, ma za sobą stresy w postaci łapania, transportu. Wszystko co nowe i niepoznane jest dla niego niepokojące, niepewne. Nie popełniajmy więc błędu. Nowy ptaszek nie może mieć klatki "przeładowanej" zabawkami. Proponuję na początek wyposażyć klatkę w rzeczy niezbędne! Poidełko, karmniki, żerdki. Na początek dajmy tylko jedną huśtawkę. Możemy dzwoneczek. Wystarczy! Proponuję zaopatrzyć się w "deserówki". Papużka może pierwsze dni nie ruszać się z wybranej żerdki. Pierwsze kilka dni możemy jej w nich podawać ziarno. Później przydadzą nam się do podawania miękkich pokarmów. Kupmy przynajmniej jedną deserówkę w takim kolorze, jakie papużki miały w sklepie. To ważne! Więcej o wyposażeniu klatki napiszę w "Chowie papużek"

Gdzie umieścić klatkę?
To ważne. Nie powinniśmy zmieniać położenia klatki przez kilka pierwszych miesięcy. To bardzo pomaga w oswajaniu. Dlatego wcześniej przemyślmy dokładnie gdzie klatka będzie stała (lub wisiała jak w moim "Zrób Sam"). Klatka powinna przynajmniej z jednej strony przy ścianie lub osłonięta. Papużki czują się pewniej, jak mają gdzie się "schować". Miejsce w którym klatka będzie nie może być narażone na przeciągi! Nie może też być w pobliżu źródeł ciepła. Dobrze, jeśli słonko może zerknąć do klatki, najlepiej po południu. Klatka powinna być wysoko, bo papużki lubią oglądać wszystko z góry, ale ja zawsze miałam klatkę na takiej wysokości, żeby bez problemu mieć do klatki dostęp. Pomieszczenie w którym będzie klatka powinno być dostosowane do pierwszych lotów, a więc nie może mieć żadnych zakamarków i szczelin gdzie papużka może wpaść, nieosłoniętych szyb i luster. Ale na czas pierwszych lotów możemy zakamarki, szyby, lustra po prostu zakryć.

A teraz przeczytajcie następny rozdział: "Transport"  i już można kupować papużkę!

 
 
 
REKLAMA:
Organizacja wesela Tarnowskie Góry hotel, sala konferencyjnazabawki hurt, sprzedaż hurtowa, sklep internetowy, hurtownia zabawekJCB części Częstochowa, śląskiemycie okien elewacji fasad wodą zdemineralizowaną producentczęści cat, jcb, waryński, ostrówekmycie okien, opieka nad grobami, Katowice, Częstochowa, Bytomdetale toczone, automaty tokarskie, obróbka skrawaniemlinki hamulca, zmiany biegów, sprzęgła, gazu, motocyklowe, sterowania linki samochodowe, maszyn budowlanych, zmiany biegów, maszyn rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne