Jak poznać wiek papużki?


      Kupując papużkę często się zastanawiamy, w jakim jest wieku. Bo sprzedawcy najczęściej zbywają nas, albo sami nie wiedzą. Jak poznać ile papużka ma lat?

Niestety, nie można poznać ile ma lat, bo ptaki jeśli mają powyżej 9 miesiecy, to prawie nie zmieniają już swojego wyglądu. Ale można po pewnych szczegółach poznać młodego ptaka - do ok. 9 miesięcy a tak na prawdę do 6-7 miesiąca, bo potem zmiany są już trudno zauważalne. I te cechy młodego ptaka tutaj opiszę. Pamiętajcie, że ten wiek w miesiącach który podaję, to jest zawsze około, bo nie u każdego ptaka tak jest i warunki zewnętrzne też mają na to wpływ.

No więc kupujemy ptaka. Najmłodszy jakiego powinniśmy kupić ma ok. 7-8 tygodni. Mniej więcej w tym czasie się papugi na tyle usamodzielniają, że potrafią łuskać ziarno. Jeśli nam ktoś powie w sklepie, że ptak ma miesiąc, to bzdura. Są małe wyjątki. Bardzo silne ptaki, pierwsze z lęgu czasem usamodzielniają się ok. 6-go tygodnia. Możemy więc przyjąć, że najmłodszy ptak jakiego kupujemy ma średnio ok 2 miesiące.
Taka papużka jest wyraźnie mniejsza od "dorosłej", najczęściej ma znacznie krótszy ogonek. Woskówka nie ma jeszcze zdecydowanego koloru i czasem trudno określić płeć. Jeśli nie jest to mutacja z bardzo mocno rozjaśnionymi falkami albo bez falek i nie jest to szek, to ma na łebku falki aż do samej woskówki. Taki młody ptak ma duże, jakby wypukłe oczy które nie mają widocznych tęczówek które są ciemne a u dorosłego ptaka jasne, prawie białe (ale niektórum mutacjom w ogóle nie jasnieją tęczówki, nawet dorosłe ptaki maja ciemne.). Piórka wokół oczu i woskówki są wręcz mikroskopijne i może sprawiać wrażenie, że nie ma tam piórek. Łezki i perełki są malutkie czasem tylko zaznaczone (ale uwaga, jeśli ptak nie ma falek, to nie ma też perełek a albinosy, lutino i niektóre szeki mogą mieć łezki białe albo nawet dwukolorowe). Taki młody ptak ma krótkie paluszki i jasne pazurki. Ma też mniej piór co widać zwłaszcza przy łapkach, bo wygląda jakby miał długie łapy.

I tak wygląda ptak do około 4 miesiąca ± 2 ÷ 3 tygodnie. Ok 4-go miesiąca w zależności od temperatury i wilgotności powietrza ptak zaczyna się silnie pierzyć i gubić długie pióra (lotki i sterówki). To pierwsze pierzenie trwa z krótkimi przerwami ok. 2-3 miesiące. Poza dużą ilością piór puchowych i mniejszych pokryw których sporo znajdziemy w klatce i w miejscach gdzie ptak się czyści, będą wypadały także długie pióra - lotki i sterówki. Oczywiście nie wszystkie na raz, ale będą takie dni, że znajdziemy ich nawet 3-4. Najbardziej rzuci się w oczy brak najdłuższych sterówek. Przy pierwszym pierzeniu ptak gubi najczęściej obie na raz albo w 1-2 dniowym odstępie i papużka wygląda jak bez ogona ;). W tym czasie zauważymy też, że papużka ma "kolce" zwłaszcza na łebku. Są to nowe rosnące pióra jeszcze w osłonkach. Te osłonki kiedy pękają, wyglądają jak "łupież". Nowe rosnące upierzenie jest na ogół ciemniejsze a pióra dłuższe. I znowu, te dłuższe pióra najbardziej rzucą się w oczy na ogonku czyli tych najdłuższych sterówkach które wyrosną nowe około 5-go miesiąca. Nowy ogonek będzie wyraźnie dłuższy nawet o 1,5 - 2 cm. Nowe perełki (o ile papużka je ma) i łezki urosną większe. Pamiętajcie, że pióra nie rosną jak włosy. Pióro rośnie raz i potem nie zmienia już barwy ani rozmiaru. A więc ptak może zmienić wygląd wyłącznie przy pierzeniu.
Około 4-go miesiąca widać już dość wyraźnie kolor woskówki, ale ostatecznie woskówka nabierze swojej barwy dopiero ok. 8-9-go miesiąca z tym, że te zmiany będą już mało rzucające się w oczy. Między 4-tym a 5-tym miesiącem zaczyna się pojawiać tęczówka a oko zaczyna być coraz mniej "wyłupiaste" (i szkoda, bo te młodzieńcze paciorki są śliczne). Tęczówka dostaje swój ostateczny wygląd ok. 8-9 miesiąca. Nowo upierzony ptak nie dość, że sam trochę urósł, to nowe, większe pióra też sprawiają wrażenie, że jest większy.

Jak ptak ma 9 miesięcy, to już ma swój ostateczny kształt, wymiar, kolor. Może przytyć, schudnąć, hormonki mogą wpłynąć na kolor woskówki, ale ptak się już nie zmienia, Nowe pióra które wyrosną przy następnym pierzeniu też już zawsze będą takie same jeśli nie mają zmian chorobowych. Dlatego jest niemożliwe określenie na podstawie wyglądu wieku starszych ptaków.


Na zdjęciu dwa samczyki. Z lewej 1,5 roczny, z prawej ok 4 miesięczny jeszcze przed pierzeniem. U malucha widać już ciemniejącą woskówkę, ale oczy są jeszcze jak paciorki wielkie i nie mają teczówek (ale ta mutacja może wcale nie mieć tęczówki). Mimo niewyraźnej foty widać też, że piórka wokół oczu są małe (zwłaszcza z prawej i lewej strony oka). Widać też, że ptak jest mniejszy. Także łezki i perełki sa malutkie. Falek na łebku nie ma, bo to taka mutacja, jednak mając 4 miesiące gubiłby już falki, bo własnie zaczyna się pierzyć.

Wspomniałam już, ale przypomnę, że mogą być wyjątki w zależności od mutacji barwnej i odmiany:
  • U niektórych odmian teczówka jest zawsze ciemna co sprawia wrażenie jakby jej nie miały - nawet starsze ptaki
  • Niektóre mutacje barwne mogą od początku nie mieć falek na łebku aż do woskówki
  • Papużka może w ogóle nie mieć perełek, nawet starsza
  • Są ptaki które już pierwsze sterówki maja długie (długi ogonek)
  • Ptak ptakowi nierówny. Bywają większe i mniejsze więc nie zawsze wielkość ptaka świadczy o wieku

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne