Pochodzenie ptaków?

      Ze znakiem zapytania, bo są na ten temat dwie teorie. To, że pochodzą od gadów to pewne. Do dziś mają kilka cech wspólnych - łuski na łapkach, znoszenie jaj. Ale czy od dinusiów? Wiele jest na to dowodów. Ja jestem zwolennikiem tej teorii.
Pierwszym dowodem i wielką niespodzianką dla ornitologów były odkryte w niemieckich kamieniołomach skamieniałe szczątki - niby gada, ale też ptaka. Odkryto je w roku 1861.


Widać wyraźnie mocną szczękę z ostrymi zębami, a więc bardzo przypominającą dinozaura, ale w skamielinie widzimy też pióra. Tego prawdopodobnie pierwszego praptaka nazwano Archeopteryx co w tłumaczeniu oznacza "starożytne skrzydło". Żył on 208-144 miliony lat temu. Wyglądał prawdopodobnie jak na rysunku niżej i był blisko spokrewniony z dinozaurami z grupy teropodów. U teropodów znajdujemy kości powietrzne a także ciało pokryte czymś w rodzaju piór. Myślę, że to właśnie początki ewolucyjnego przystosowania tego gatunku do latania. Teropody były jednymi z najinteligentniejszych dinozaurów. Z tej grupy znamy chyba wszyscy (choćby z Jurasic Park) Velociraptora!Dinozaur z grupy teropodów

     Archeopteryx
     Caudipteryx
Caudipteryx (z prawej) nie latał, ale ciało miał porośnięte piórami. Dlaczego pióra mają takie znaczenie dla umiejętności latania przeczytasz w artykule:
"Dlaczego ptaki latają cz.II Pióra".


     Znacznie więcej ptasich śladów znajdujemy w skamielinach pochodzących z okresu kredy - 144-65 milionów lat temu. Najczęściej odkrywane są ślady to: Hesperornis i Ichthyornis. Ichthyornis był bardzo podobny do dzisiejszej rybitwy i tak jak one prawdopodobnie wspaniale latał nad wodami i potrafił nurkować aby złapać rybkę.Szczątki znalezionego w Chinach ptaka Confuciusornis który żył ok. 65 milionów lat temu. Bardzo wyraźnie zachowały się ślady piór. U jednego z ptaków zachowały się bardzo wyraźnie piękne długie pióra w ogonie. Prawdopodobnie był to samiec, gdyż nawet dzisiaj często spotyka się u niektórych gatunków ptaków podobne pióra.

 Poczytaj wątek na forum dyskusyjnym  
Źródło: "Pathfinders: Birds", Internet

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne