Jak odróżnić płeć papużki?


      Sprawa jest bardzo prosta. Samczyk ma woskówkę niebieska a samiczka beżową

I na tym można by ten artykuł zakończyć, gdyby nie to, że nie zawsze tak jest i bardzo często mamy kłopoty z odróżnieniem płci.
A więc drugi pewnik. Jeśli samczyk zniósł jajko, to znaczy, że był samiczką ;)
Ale teraz już bez żartów:

Powyższa zasada sprawdza się u naturalnie ubarwionych papużek i u papużek niebieskich. Za to jeśli papużka jest szekiem, inną kolorową mutacją, to już bywa różnie.
 • Na pewno jeśli ptak niezależnie od mutacji ma zdecydowaną niebieską woskówkę jak samczyk naturalnie ubarwiony, to jest samczykiem.
 • Także ptak z zdecydowanie beżową woskówką która ciemnieje i robi się brązowa w okresie większego wydzielania hormonów jest samiczką niezależnie od mutacji.


 • Problemy zaczynają u kolorowych mutacji, bo tutaj samczyk może mieć różową woskówkę, samiczka zaś jasno niebieską. Także młody ptak nie ma zdecydowanego koloru woskówki, która zaczyna się wybarwiać ok. 4 miesiąca.
  Woskówka młodych samczyków ma kolor fóżowo-fioletowy (zauwazylam, że na zdjęciach u takich samczyków woskówka wygląda na niebieską, nie wiem czym to jest spowodowane, że na fotach wygląda inaczej). Woskówka młodych samiczek jest bardziej biała. Jeśli samiczce kolor zmienia sie w stronę niebieskiego, to jest to kolor jaśniejszy i prawie biały wokół otworów nosowych na brzegach i przy dziobie. Samczyk, jeśli ma jasnoniebieską woskówkę, to wokół otworów nosowych może być minimalnie jaśniejsza, ale dalej jest niebieska. Samiczce nawet z jasnoniebieską woskówką będzie ona ciemnieć i brązowieć w okresach nasilonego wydzielania hormonów kiedy ptak szykuje sie do legów.
  Samczyk ma też ciemniejsze łapki, różowo-niebieskie, ale te łapki idą najczęściej w parze z woskówka, więc prędzej poznamy ptasia po woskówce.

  Typowy dziki samczyk.
  Woskówka wyraźnie niebieska. Jeśli taką woskowkę ma Wasza papużka, to niezależnie od mutacji jest na 100% samczykiem!
  Dzika samiczka.
  Woskówka nieco zbrązowiała z powodu hormonków (ptak jest gotowy do legów). Porównajcie kształt łebka samca i samiczki.

  fot. z filmu "Dzikie papuzki faliste"


  Drugą wskazówka może być kształt łebka, ale mimo, że to już nie zależy od mutacji, to jest dość trudne do rozpoznania. Samczyk falistej papużki ma łepek bardziej "kanciasty". Najlepiej to widać patrząc z boku na ptaka. U samczyka szyja jest bardziej ostro zaznaczona. Przejście łebka w grzbiet jest bardziej kanciaste, wydaje się nawet, że jest to odcinek prosty. Natomiast u samiczek to przejście jest łagodniejsze, łukiem. Łatwiej to zaobserwować, kiedy mamy samczyka i samiczkę obok siebie. Patrząc na pojedynczego ptaka bardzo łatwo się pomylić.

  Można też czasem rozpoznać płeć po zachowaniu, choć też nie zawsze. Samczyk jest najczęściej odważniejszy, ciekawszy, bardziej skory do ćwierkania, prędzej się uczy mowy. Samczyk kiedy chce pokazać jaki to on jest ważny robi coś takiego skrzydełkami, co nazywam "orzełek". Podnosi łokcie do góry odchylając przy tym lekko skrzydełka. Prostuje też wtedy łapki żeby być większy. Ale nie mylcie tego z odchylaniem opuszczonych skrzydełek bo to robią ptaki kiedy się chłodzą. Samotny samczyk może też czasem "karmić" żerdki, zabawki albo i klatkę, pluje wtedy nasionkami z wola zlepionymi przezroczysta mazią. Nawet mogą to być czasem duże ilości nasionek. Jeśli robi to wyłącznie w tym samym miejscu czy przy tym samym przedmiocie a na dodatek broni tego przedmiotu, to znaczy, że mamy do czynienie z samczykiem, który bardzo tęskni do samiczki i z braku laku zakochał się w tym przedmiocie. (bo jeśli zdarza się to nieregularnie, w różnych miejscach, albo ptak bez powodu nagle zaczyna nerwowo rzucać łebkiem i pluć nasionkami, to może świadczyć o stanach chorobowych albo zapalnych wola i należy udać się do weta!)
  Nie jest zaś wskazówką jeśli mamy dwa ptaki które się bardzo lubią, wzajemnie karmią albo jeden karmi drugiego, czyszczą sobie piórka, że to na 100% jest parka. Tak mogą się też zachowywać 2 samczyki, rzadziej 2 samiczki.

  Pozostaje jeszcze genetyczne badanie DNA ptaków. To daje 100% pewności ale jest potwornie drogie. Jest w Polsce kilka miejsc, gdzie takie badania przeprowadzają. Bada się DNA z piór, więc nie trzeba wozić tam ptaka, ale wątpię, żeby ktoś się na to zdecydował. Koszt, to kilkanaście razy cena papużki. Wspominam o tym, bo jeśli ktoś chciałby rozmnożyć ciekawą mutację, to określenie płci może być ważne i warte ceny.


  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne