Pisklęta i opieka nad nimi

     Samiczka znosi jajka dwukrotnie w ciągu roku (inne źródła podają, że kilkakrotnie), zwykle po 5 sztuk, składając po 1 jajku w odstępach jedno lub dwudniowych. Papużki faliste nie mają określonej pory lęgowej.

     

     Ptaszek musi mieć budkę lęgową, najlepiej drewnianą o wymiarach min. 15x15 i wysoką na 20-25 cm z otworem na wysokości 2/3 od dna i o śre-dnicy ok 5 cm. Jeśli robimy budkę sami, to warto otwór przesunąć trochę w bok, aby papużka nie skakała bezpośrednio na jajka. Ponieważ częste składanie jajek i odchów maluchów papużkę męczą, kiedy chcemy jej dać odpocząć po prostu zabieramy budkę lęgową. Ale nie jest to chyba środek pewny. Z listów czytelników wiem, że papużki znoszą jajka mimo braku budki lęgowej.

     Wysiadywanie jaj trwa 18 dni, po upływie których znów w odstępach dwudniowych (tak jak były znoszone jajka) wykluwają się pisklęta. Wysiaduje wyłącznie samiczka. Partner, jeśli jest troskliwy, karmi w tym czasie samiczkę, która nie opuszcza gniazdka. Dietę należy w tym okresie bardziej urozmaicić o pokarmy soczyste, kiełki kanaru i prosa (możemy wysypać na mokrą watę mieszankę ziarn dla papużek do skiełkowania), gotowane jajka a także można do ziaren dosypać mleko w proszku lub mieszanki dla niemowłąt (Humanę, Bebiko). Niektóre jajka mogą być niezalężone i te są przez ptaki usuwane z gniazda.
   
   

     Pisklęta wykluwają się ślepe i nagie. Po ok 10 dniach otwierają oczy. Są już wtedy pokryte delikatnym puszkiem. Przez pierwsze 4 tygodnie życia przebywają stale w gniazdku. Po upływie tego okresu wychodzą z domku lęgowego, a po następnych 10-14 dniach zaczynają się już same żywić pokarmem dostaczanym przez hodowcę. Dotychczas karmiła je matka prze- trawionym przez nią pokarmem zwanym mleczkiem ptasim.
     Gdy młode papużki zaczynają sie odżywiać wyłącznie pokarmem dostarczonym przez hodowcę a są jeszcze w okresie intensywnego wzrostu, wskazane jest wzbogacenie ich karmy pożywieniem wysoko wartościowym, np. gotowanym siekanym jajkiem oraz produktami o duzej zawartości wapnia i innych składników mineralnych. Ponadto należy zwracać uwagę aby pasza miękka nie pozostawała po posiłku w klatce, by jej resztki były zaraz usuwane. Nieświeży pokarm i przeciągi powodują zaburzenia przewodu pokarmowego A te, jak i zaziębienia to najczęstsze choroby, na jakie zapadają papuzki.

Zdjęcia: Ana Puto, Marketa Bielas
Opracowałam na podstawie "różnej" literatury

 
 
 
REKLAMA:
Organizacja wesela Tarnowskie Góry hotel, sala konferencyjnazabawki hurt, sprzedaż hurtowa, sklep internetowy, hurtownia zabawekJCB części Częstochowa, śląskiemycie okien elewacji fasad wodą zdemineralizowaną producentczęści cat, jcb, waryński, ostrówekmycie okien, opieka nad grobami, Katowice, Częstochowa, Bytomdetale toczone, automaty tokarskie, obróbka skrawaniemlinki hamulca, zmiany biegów, sprzęgła, gazu, motocyklowe, sterowania linki samochodowe, maszyn budowlanych, zmiany biegów, maszyn rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne