Pisklęta (list czytelnika Dawida)

Ponieważ nie mam własnych doświadczeń, zamieściłam tutaj obszerne fragmenty listu, który napisał mój kolega Dawid (zachowałam formę listu).
Może jest trochę długi, ale warto przeczytać. Tego nie znajdziecie w książkach!!!

... wstawiłem na próbę budkę zrobioną z kartonowego pudełka, bo chciałem się dowiedzieć czy Zuzia się nią zainteresuje. Ku mojemu zdziwieniu zaczęła do niej wchodzić. Kupiłem jej więc drewnianą dla papużek. Czytałem, że należy wyścielić budkę trocinami ale nie miałem pod ręką, a Zuzia na tydzień przed zniesieniem jajka poprawiała i ulepszała budkę. Więc wyścieliłem jej złożonym kilka razy kartonem. Zuzia zaczęła go skubać i zrobiła sobie z tego takie wiórki, które poupychała po bokach budki, a na środku była duża dziura aż do dna i tam właśnie znosiła jajka.


     Pierwsze jajko zniosła 4 stycznia i natychmiast zaczęła je wysiadywać. Następne w odstępach dwudniowych. Podobno samiczki znoszą do 5 jajek a ona zniosła 7.


     23 stycznia zaczęła piszczeć mała papuga w środku jajka i myślałem że w ten dzień się wykluje, ale wykluła się dopiero w następnym. Była ślepa. Miała dużą głowę i zabawnie małe nóżki. Tylko leżała na brzuchu z głowa zwiniętą pod tułów. Nie wiem jak samica ją karmiła bo to było takie maleństwo, że aż strach było dotknąć żeby nie zrobić mu krzywdy. I śmiesznie piszczało.


     Samica nie usunęła skorupek tylko po prostu wdeptała je w ściółkę w budce. I co ważniejsze, nie zanieczyszczała budki odchodami tylko co jakąś godzinę lub dwie wychodziła coś zjeść i przy okazji za potrzebą:-)


     Reszta małych zaczęła się wykluwać w takich samych odstępach jak samica znosiła jajka. Ale ona chyba sama instynktownie wiedziała że 7 to za dużo, bo 2 jajek nie chciała wysiadywać.


     Wykluło się w sumie 5 piskląt, ale dwa ostatnie były w porównaniu z pierwszymi bardzo małe i chyba samica mniej o nie dbała, bo wkrótce zdechły. Gdy zostały jej tylko 3 do wykarmienia to miała z nimi i tak niezłą zabawę. Cały dzień tylko siedziała w budce i je ogrzewała. Ciągle były łyse. Małe były w budce bardzo długo. Chyba miesiąc. Jak miały 2,5 tygodnia to już było widać piórka i można było się domyślić jakie będą miały kolory.


     Samica karmiła je na początku bardzo często i w małych dawkach a potem  jak już miały 2 tygodnie to rzadziej, ale za to więcej. Tak, że miały grube wola i duże (za przeproszeniem) tyłki pokryte puchem. W każdym razie to wyglądało komicznie.


     Dawałem samiczce ziarno które zmiękczała w wolu i przetwarzała na coś w rodzaju ptasiego mleczka, a po 3-4 tygodniach dawała im już zwykłe ziarno z wola. Dawałem jej też sucharki rozmiękczone na papkę z wodą. Bardzo jej to chyba pomagało w karmieniu małych. Dostawała też pół jajka, marchewkę którą bardzo lubi i jabłko. Wapno miała cały czas w klatce. Małe karmione były tak długo, aż same nie zaczęły wychodzić z budki, do czego nie były za bardzo skore bo wydaje mi się że wyszły za późno. Po miesiącu karmienia jak już miały pióra i zakrzywiły im się dzioby (jak się wykluły to miały proste jak u wróbla) Zuzia po prostu brutalnie wyrzuciła je z budki i w dodatku nie dawała im siadać na żerdkach. Wiec zabrałem małe i dałem do klatki z samcami (Zuzia stała się agresywna więc Juniora oddzieliłem i dałem do klatki z Rickiem). Małe na początku nie umiały jeść i myślałem że zdechną z głodu. Ciągle siedziały na dnie klatki i wszystkiego się bały, więc im tam sypałem ziarna. Instynktownie wiedziały co się z tym robi, tylko nie wiedziały jak. Miały lekkie problemy z nauczeniem się obierać ziarenka. Ale po 2 dniach szło im nieźle. W dodatku przez pierwsze dni nie chciały pić wody i myślałem, że się odwodnią. Najmłodsze małe nie chciało sobie obierać jedzenia i znowu użyłem sucharków i płatków owsianych. Miałem z nim duży ubaw bo napełniałem małą strzykawkę tą papką i podawałem mu wprost do dziobka a on tak zabawnie prosił (wręcz żebrał) jak napełniałem strzykawkę. Karmiłem go tak przez 3 dni a właściwie tylko dokarmiałem.


     Po 4 dniach małe już jadły same. Widziały jak to robią dorosłe samce. Małe po raz pierwszy zaczęły latać po tygodniu przebywania w klatce. Szło im to na początku kiepsko (chyba mam za nisko sufit ;-) ... 
 
 
REKLAMA:
Organizacja wesela Tarnowskie Góry hotel, sala konferencyjnazabawki hurt, sprzedaż hurtowa, sklep internetowy, hurtownia zabawekJCB części Częstochowa, śląskiemycie okien elewacji fasad wodą zdemineralizowaną producentczęści cat, jcb, waryński, ostrówekmycie okien, opieka nad grobami, Katowice, Częstochowa, Bytomdetale toczone, automaty tokarskie, obróbka skrawaniemlinki hamulca, zmiany biegów, sprzęgła, gazu, motocyklowe, sterowania linki samochodowe, maszyn budowlanych, zmiany biegów, maszyn rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne