Czy podawać papużkom piasek?

  • Piasek jest niezbędny dla papugi!
  • Piasek nie jest papugom potrzebny!
  • Piasek jest wręcz szkodliwy dla papugi!
Takie można spotkać opinie na ten temat. No a ja teraz mam coś napisać - podawać czy nie! A wiec nie oczekujcie ode mnie jednoznacznej odpowiedzi. Według przeprowadzonych ostatnio badań w USA, brak piasku nie przeszkadza papugom i mogą się one obejść bez niego. Spotykano także przypadki zaczopowania przewodu pokarmowego i w konsekwencji śmierć ptaka. Jednak ja źródłowych opracowań na ten temat nie czytałam. Nie wiem więc, czy dotyczy to wszystkich papug (dużych jak i małych), czy to chodzi o drobny piasek czy o tzw. żwirek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten watek na forum dyskusyjnym!
Z drugiej strony wiele hodowli falistych papużek stosuje nadal piasek.

Decyzję więc musicie podjąć sami i na własną odpowiedzialność!

Ja starałam się zaobserwować jak papużka reaguje na piasek jak i brak piasku. Okresowo całkiem nie dopuszczałam do piasku - klatka była wyłożona papierem. Okresowo też dawałam dostęp do piasku w osobnym naczyniu, żeby lepiej można było zaobserwować czy papużka tam urzęduje. I moim zdaniem wyłącznie na podstawie moich rocznych obserwacji papużka potrzebuje okresowo piasek. Domaga się tego jej organizm.
Skąd takie wnioski? Po 4-5 tygodniach kiedy ptak był pozbawiony piasku obserwowałam "napady" na ziemię doniczkową (nie pomagały żadne zabezpieczenia). W tym samym mniej więcej czasie papużka dobierała się do tynku, a brak wapnia nie mógł być tego powodem, bo conajmniej 2 sepie zawsze wiszą w klatce które ptak chętnie je. Może to jeszcze nie byłby dowód, ale po podaniu piasku papużka odpuszczała zarówno kwiatkom jak i tynkom na ścianie. Takie zachowanie obserwowałam Ja starałam się zaobserwować jak papużka reaguje na piasek jak i brak piasku. Okresowo całkiem nie dopuszczałam do piasku - klatka była wyłożona papierem. Okresowo też dawałam dostęp do piasku w osobnym naczyniu, żeby lepiej można było zaobserwować czy papużka tam urzęduje. I moim zdaniem wyłącznie na podstawie moich rocznych obserwacji papużka potrzebuje okresowo piasek. Domaga się tego jej organizm. Skąd takie wnioski? Po 4-5 tygodniach kiedy ptak był pozbawiony piasku obserwowałam "napady" na ziemię doniczkową (nie pomagały żadne zabezpieczenia). W tym samym mniej więcej czasie papużka dobierała się do tynku, a brak wapnia nie mógł być tego powodem, bo conajmniej 2 sepie zawsze wiszą w klatce które ptak chętnie je. Może to jeszcze nie byłby dowód, ale po podaniu piasku papużka odpuszczała zarówno kwiatkom jak i tynkom na ścianie. Takie zachowanie obserwowałam 3 razy. Równocześnie kiedy papużka ma dostęp do piasku - nie urzęduje tam dziennie. Wydaje mi się, że co 10-15 dni ptak uzupełnia sobie zapas piasku. Co więc ja robię. Podaję teraz piasek w osobnym naczyniu - z dala od "jadalni" czyli miejsca gdzie są karmniki i gdzie podaję inne posiłki. Ptak ma piasek także na dnie klatki, ale niechętnie patrzę, kiedy tamten spożywa. Zawsze jest zanieczyszczony odchodami bo wymieniam go co kilka dni. 3 razy. Równocześnie kiedy papużka ma dostęp do piasku - nie urzęduje tam dziennie. Wydaje mi się, że co 10-15 dni ptak uzupełnia sobie zapas piasku. Co więc ja robię. Podaję teraz piasek w osobnym naczyniu - z dala od "jadalni" czyli miejsca gdzie są karmniki i gdzie podaję inne posiłki. Ptak ma piasek także na dnie klatki, ale niechętnie patrzę, kiedy tamten spożywa. Zawsze jest zanieczyszczony odchodami bo wymieniam go co kilka dni.
 Kupuję piasek Animals z dodatkiem 7% lekko-strawnego wapna i śladowymi mikroelementami. Ale nie to jest najważniejsze. Piasek jest drobny, płukany, pozbawiony zarodników.
Kiedyś używałam do wyłożenia dna klatki piasek "z budowy" wydezynfekowany w piekarniku. Ale taki piasek jest najczęściej gruby. Nie wiadomo też z jakimi dodatkami i minerałami. Nie używajcie więc piasku niewiadomego pochodzenia (jeśli zdecydujecie się nie pozbawiać kontaktu paputa z piaskiem). Dodam jeszcze, że czasem można kupić w sklepach czerwony piasek australijski (firmy Vitakraft). Ale jest paskudnie drogi i nic więcej nie mogę na jego temat powiedzieć.

Pamiętajcie jednak, że piasek też się "psuje". Brudzi się, kurzy, na dodatek ponieważ jest higroskopijny - chłonie różne szkodliwe substancje z powietrza. Musimy więc piasek wymieniać co kilka dni.
             

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne