Układ oddechowy falistej papużki

Cała budowa ptaka a więc i układ oddechowy są przystosowane do tej niezwykłej umiejętności jaką ptaki posiadają, do latania.

Jak widzimy na rysunku budowa układu oddechowego ptaka różni się bardzo od układu oddechowego np. ssaków. płuca są mało elastyczne i ciasno osadzone między żebrami. A ptak zwłaszcza podczas lotu potrzebuje bardzo dużo powietrza. Dlatego ptaki "oddychają brzuchem". Powietrze podczas oddychania trafia do płuc a także do worków powietrznych. Jak widać na rysunku, worki powietrzne są stosunkowo duże i bardzo rozbudowane. Podczas wydechu powietrze z worków znowu przechodzi przez płuca. W ten sposób oddech ptaka staje się lepiej wykorzystany.
W "niebezpieczeństwach" przeczytacie, że lotne substancje szkodliwe nawet w małych ilościach mogą bardzo zaszkodzić. Teraz widzimy dlaczego. Papużka bardzo dobrze wykorzystuje powietrze do oddychania, ale przez to wchłonie też więcej trucizn.

      Worki powietrzne spełniają też inne funkcje. Dzięki nim ptak staje się lżejszy, a więc znowu widzimy, że ewolucja zrobiła wszystko (a przynajmniej dużo), aby ptaszki mogły latać.

      Ptaki nie mają gruczołów potowych. I worki powietrzne pomagają w regulacji temperatury ciała. Odparowując wodę z tak dużej powierzchni chłodzi się nasza papużka.

      Ciekawostką też jest, że niektóre kości są połączone z workami powietrznymi a przez to i z płucami. Ptak z uszkodzoną tchawicą jeśli będzie miał równocześnie uszkodzoną kość ramieniową lub udową potrafi nadal oddychać!


  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne