Kolorowe mutacje

     Czy wiecie skąd bierze się zielony kolor papużek falistych ubarwionych naturalnie, czyli tak jak w ich ojczyźnie - w Australii?

niebieska (brak żółtego)    normalna zielona    żółta czyli brak melaniny

   Każda papużka falista ma barwniki z dwóch grup. Melanina jest barwnikiem, który daje kolory czarne, szare, brązowe i wszystkie pośrednie. Drugi barwnik to psittacina, która daje kolor żółty. Ale przcież papużki są też niebieskie, zielone? Kolor niebieski nie jest odrębnym barwnikiem. Powstaje on tylko dzięki specjalnej strukturze w piórach, która powoduje, ze widzimy kolory niebieskie i fioletowe. Aby jednak kolory te były widoczne, ptak musi w piórach mieć melaninę!


Różne odmiany papużek niebieskich


A skąd kolor zielony? Każdy chyba mieszał farbki żółtą z niebieską i wyszło zielone (jak nie, to spróbujcie). Rozumiecie więc skąd bierze się kolor zielony? To żółty barwnik i niebieska struktura piór w tych samych piórach dają kolor zielony.A więc papużki które nie są pozbawione psittaciny ani melaniny są ubarwione jak ich naturalni dzicy krewniacy. Papużka pozbawiona całkowicie melaniny będzie zółta, nie mając koloru niebieskiego nie będzie miała też zielonego no i nie będzie miała falek. Taka papużka pozbawiona melaniny jest nazywana lutino. Zaś papużka całkowicie pozbawiona żółtej psittaciny będzie niebieska z wyraźnie zaznaczonymi falkami a brak żółtego jest równoznaczny z brakiem zieleni. Papużki pozbawione obu barwników będą białe (to albinosy) i są oczywiście pozbawione też falek!
Oliwkowy samiec
   
Opalowoszary (zabrany żółty i zamiast niebie-skiego jest szary)
No, tak, ale powiecie, że przecież są też papużki łaciate, pstrokate, przeróżne! Takie ptaszki uzyskuje się w wyniku doboru rodziców. Poprzez krzyżowanie odpowiednich mutacji barwnych można eliminować tylko jakąś część barwnika, lub tylko z części ciała ptaka (wtedy będą ptaki w łaty, lub np. z normalną żółtą główką i niebieską resztą). Można też zmienić strukturę w piórach i wtedy zamiast niebieskiego będzie fioletowy. Przy innej kombinacji ptak będzie szary.    
Australijski Szek
kobaltowy z żółtą maską
Można dzięki specjalnym genom przyciemniającym kolor uzyskać ptaki ciemnozielone, oliwkowe, ciemnonie-bieskie. Kiedy zabierze się oba barwniki papużka będzie biała. Czarne fale (kreseczki na karku i górze skrzydeł) można rozjaśnić lub zamienić czarny barwnik na brązowy. Jak więc widać przy kombinowaniu różnych odmian u papużek falistych jest bardzo wiele możliwości.

Wśród dzikich papużek takich odmian nie spotkamy. Ptaki które są "inne" są odrzucane przez stado. Jako wyróżniające się są narażone w większym stopniu na niebezpieczeństwa.
To hodowcy w wyniku odpowiedniego dobierania w pary różnych zmienionych genetycznie odmian uzyskali takie przeróżne kolory.
Nie jest to jednak zupełnie za darmo! Im papużka jest bardziej zmieniona genetycznie w stosunku do swoich naturalnych przodków, tym mniej jest odporna na choroby. Przyjmuje sie także, że takie papużki średnio żyją krócej. Nie jest to oczywiście generalna zasada!
Oprócz odmian kolorowych wyhodo-wano też odmiany z czubami i grzywką. Są to odmiany rzadkie, ponieważ często papużki tych odmian żyją krótko. Papużka falista z czubkiem nie może go jednak składać i rozkładać tak jak kakadu czy nimfa.  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne