Kąpiel papużki

Na początek kilka uwag:
  • Częsta kąpiel nie jest papużkom niezbędna do życia. Skóra papużki nie ma gruczołów potowych jak u ssaków.
  • Są papużki, które uwielbiają kąpiele, są papużki które tego nie lubią albo się boją
  • Nigdy nie próbujcie kąpać papużki na siłę (chyba że jest to niezbędne dla jej zdrowia)
Tych kilka uwag napisałam, bo takie są najczęściej pytania.

 A więc nie wpadamy w panikę jak ptak nie chce się przez kilka tygodni kąpać. Zazu potrafi czasem kąpać się 2-3 razy w dniu, a miewa okresy, kiedy wanienkę traktuje jak poidełko i tygodniami do niej nie wejdzie. Czasem kąpiel trwa 2-3 minuty, czasem chlapie się z krótkimi przerwami kilkanaście minut. Na filmiku macie "krótką" kąpiel (oczywiście filmik to nie całe jego pluskanie tylko końcówka). U koleżanki która ma parkę - samczyk od razu wpada w środek baseniku jak go tylko zobaczy. Samiczka zaś nerwowo biega po brzegu i przykład partnera ja nie zachęca.
A jak kąpać? Są różne sposoby ale zauważyłam, że papużki tak bardzo różnią się swoimi upodobaniami, że sami musicie sprawdzić co im najbardziej będzie odpowiadało. Najprościej jeśli ptak chce się kąpać w wodzie, w wanience czy innym naczyniu. W sklepach można kupić wanienki wewnętrzne, wanienki zewnętrzne, stojące, do zawieszania, jednak mój ptak ich nie lubi. Ponadto takie wanienki maja swoje ujemne strony. kąpiący się ptak strasznie chlapie. Woda więc może dostać się na dno klatki gdzie zawsze mogą być jakieś organiczne substancje - łupy z ziarna, rozrzucone ziarno, choćby same kupki. I w połączeniu z wilgocią może to zacząć pleśnieć. Do tego sa one małe. Jak widać, ptaszek lubi sobie po wodzie pochodzić, pochlapać skrzydełkami.
Dlatego też ja zawsze daję basenik poza klatką. Czasem stawiam na dachu (ale pod ceratką właśnie żeby woda nie leciała do klatki) ale najczęściej osobno, albo w pobliże klatki na taboret, albo na stół.


      Zawieszana wanienka zewnetrzna.
Moja "wanienka" to podprowadzone mamie naczynie z tworzywa i ma wymiary 20 x 30 cm. Naczynia do kąpania można dawać przeróżne. Nawet zwykły talerz.
fot.: Justyna Żuk        

Innym sposobem kąpania się papużek jest kąpanie w mokrej trawie. Świeżą trawę (radzę zebrać w miejscu z dala od ulic oraz miejsc nie odwiedzanych przez pieski i dobrze wypłukać) dajemy do naczynia, np. talerza na dno którego wlewamy trochę wody tak, aby nie przykrywać całej trawy. Sa papużki które preferują tylko ten rodzaj kąpieli. No ale co w zimie? Można użyć natki pietruszki, selera (natka nadaje się do wielokrotnego użytku jeśli mokrą włożymy do nylonowego woreczka i przechowamy w lodówce w szufladce na jarzynki - przechowa się do 2 tygodni, jednak za każdym razem kiedy chcemy ją użyć sprawdzamy, czy nie butwieje).

Trzecim sposobem kąpania papużek, jest spryskiwanie zwykłym spryskiwaczem do kwiatków. Ale nie radzę tego stosować jeśli widzimy, że ptak się boi, nie lubi, ucieka. A już na pewno nie róbmy tego jeśli ptak jest zamknięty w klatce i nie ma gdzie uciec!

No i na koniec kąpiele w piasku. Niektóre papużki lubią się wytarzać w piasku jak wróbelki. Najlepiej podawać suchy piasek w kartonowym pudełeczku. Nadaje sie do tego pudełko po butach, bo ma wysokie brzegi, jednak i tak odkurzanie po takiej kąpieli mamy zagwarantowane.

Na koniec kilka wskazówek:
  • Do kąpania dajemy wodę która nadaje się do picia dla papużki. Papużka najpierw kilka razy się napije, zanim tam wejdzie.
  • Z tych samych powodów wodę wymieniamy conajmniej raz dziennie na świeżą, nawet jeśli ptak się nie kąpie.
  • Do kąpieli dajemy wodę o temperaturze pokojowej a nawet lekko letnią.
  • Papużka nie może mieć głęboko. Najlepiej do pierwszych kąpieli zacząć od ok 1 cm. Potem jak już ptak chętniej się kąpie możemy po trochę podnosić poziom wody ale max na 2 ÷ 3 cm. Sami zobaczymy ile dla papużki będzie za głęboko. Na filmiku wyżej widać jak zachowuje się ptaś który ma odrobinę za głęboko. Chlapie się krótko skrzydełkami bo nie czuje się zbyt pewnie.
  • Absolutnie nie kąpiemy ptaka na siłę, nie zmuszamy do kąpieli! Możemy go zrazić do wody na zawsze.
  • Po kąpieli dajemy ptaszkowi kompletny spokój. Ciężki namoczony ptak ma problemy z lataniem, może nabawić się kontuzji, może dojść do wypadków. Dajmy mu czas na wyschniecie i uporządkowanie piórek.

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne