Trochę fizjologii.

      Przemiana materii jest bardzo szybka (jak u wszystkich małych ptaszków) i wymaga relatywnie częstego pobierania pokarmu. Waga pobieranego dziennie pokarmu waha się (wg różnych autorów) od 2 do 19 g, przeciętnie jest to 6 g. W zimnie pobieranie pokarmu jest zwiększone (z powodu większej przemiany materii). Podczas pobierania pokarmu naliczono około 50 do 60 ruchów dzioba na minutę. Pobieranie wody (u zdrowej papużki) waha się od 1 do 18 ml w ciągu 24 godzin, przeciętnie są to 3 ml. Papużka robi średnio ok 63 kupek na dobę ;-).

Post, który trwa ponad 12 godzin prowadzi do niebezpiecznego obniżenia poziomu cukru we krwi. W relatywnie krótkim czasie zostaje osiągnięty poziom zagrażający życiu.
Po ok. 18 godzinach poziom cukru spada aż o połowę.

Intensywna przemiana materii powoduje, że papużka ma wysoka temperaturę ciała. Temperatura mierzona w kloace waha się w granicach od 40° do ponad 42°C (przeciętna to 42,4°C). Najzimniejsze są nóżki (31,8 ± 1,7°C) oraz woskówka (32,3 ± 1,6°C). Temperatura ciała to (w zależności od miejsca pomiaru) od ok. 40 do prawie 42°C. Wewnątrz wola panuje temperatura 41,2 ± 0,6°C. Nie zaobserwowano dziennych różnic temperatury. Zaobserwowano natomiast dość duże różnice w temperaturze poszczególnych papużek. Nie stwierdzono także tego, co u ludzi nazywa się gorączką, czyli podwyższonej temperatury. U chorych papużek temperatura spada, nawet do 36 do 38°C.

Papużka oddycha 72 do 100 razy na minutę. W temperaturze 38°C prędkość oddechu wzrasta do 300 na minutę. Ponadto w wypadku przegrzania pióra zostają ściągnięte, skrzydła odsunięte od tułowia, a papużka oddycha przez otwarty dziób.

Częstotliwość oddechu wzrasta też w czasie lotu, do 175 do 300 na minutę; w czasie lotu papużka uderza skrzydłami ok. 840 razy na minutę. Dochodzi w tym czasie do nawet 20 krotnego zwiększenia tempa przemiany materii (ssaki mogą zwiększyć tylko 6 czy 7 razy!).

Mięśnie, dzięki którym papużka może latać (M. pectoralis superficialis i M. pectoralis profundus) stanowią ok. 22% wagi ptaka. Mięsień, który odpowiada za opadanie skrzydeł jest 4,5 razy większy niż miesień odpowiadający za podnoszenie skrzydeł.

Serce papużki ma wymiary: 14,1 mm długości i 7,5 mm szerokości i waży przeciętnie 0,585 g.

Papużki są dalekowidzami. Można u nich zaobserwować tylko niewielkie ruchy gałek ocznych. Jest to kompensowane przez ruchy głowy.

Dolna granica słuchu to 40 Hz, a górna to 14000 Hz, największą zaś wrażliwość papużki wykazują przy 2000 Hz.

Waga papużki to ok. 40 g. Przeciętna waga dorosłych samców pochodzących z woliery to 34,98, dorosłych samic - 36,41, młodych samców - 33,45, a młodych samic - 33,59. U ptaków trzymanych w klatce: dorosłe samce - 39,60, dorosłe samice - 42,58. Wystawowe papużki faliste są większe, samce (z woliery) ważyły przeciętnie 43,33, a samice 54,80 (najcięższa samiczka). U WPF trzymanych w klatkach należy oczekiwać wyższej wagi.

Samiczka w czasie lęgów zwiększa swoją wagę, w tygodniu poprzedzającym złożenie pierwszego jajka jej waga zwiększa się do ok. 50 g, czyli o 10 do 20% normalnej wagi.

Na podstawie książki Dr. med. vet. R. Schone i VR Dr. med. vet. P. Arnold "Der Wellensittich Heimtier und Patient" (rok wydania 1987) napisała Joanna Karocka. (Serwis o nimfach.)

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne