Najcześciej zadawane pytania w e-mailach i na forum oraz krótkie odpowiedzi.
Jakie powinna mieć klatka wymiary?
Jak najwieksze! Każda klatka jest za mała jeśli ptaka nie bedziemy wypuszczać. Ptaki muszą latać, wiec jesli nie możemy pozwolic sobie na wolierke, to wypuszczajmy ptaka jeśli tylko możemy, codziennie. A wymiary: falista papużka nie potrzebuje głębokiej klatki. Wystarczy nawet 25 cm. Za to pozostałe wymiary muszą być zdecydowanie wieksze, conajmniej 0,5 m.
Dlaczego moja papużka nic nie je poza ziarnem?
Najczęściej powodem jest fakt, że nie zna tego jedzenia, nie dostawała go ani u hodowcy, ani w sklepie. Nie wolno sie zniechęcać i należy próby podejmować na okrągło. Bywa, że papużka "zaskoczy" czasem nawet po roku.
Papużka pluje ziarnem, wygląda to jak wymioty!
Musimy rozróżnić, czy są to wymioty, czy mamy do czynienia z samotnym samczykiem który z braku partnerki karmi zabawkę. Jesli te wymioty maja miejsce stale w tym samym miejscu albo przy tym samym czy podobnym przedmiocie, to najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z "karmieniem" zabawki. W innym przypadku może to byc zapalenie wola albo przewodu pokarmowego i należy udac się do weta.
Moja papużka ma katar, co robic?
Jeśli papuzka ma wydzielinę z noska, do tego jest napuszona, osowiała, to najprawdopodobniej jest przeziębiona. Musimy umieścić ptaka w cieplejszym pomieszczeniu, podnieść wilgotność powietrza. Możemy częśc klatki nagrzać słabą żarówką. Dobre efekty dają inhalacje z rumianku. Garnek z gorącym rumiankiem stawiamy obok klatki i nakrywamy kocem lub ręcznikiem z częścią klatki (musi być dostep powietrza). Jeśli po 2 dniach nie będzie poprawy, idziemy do weta, bo może to stan zapalny dróg oddechowych i wtedy potrzebny jest antybiotyk.
Mojej samiczce zmienił sie kolor woskówki, czy jest chora?
Najczęściej nie jest to choroba tylko wynik działania hormonów widoczny zwłaszcza u samiczek. Woskówka ciemnieje, dostaje kolor brązowy i trochę się powiększa. Po prostu samiczka jest gotowa do lęgów i może znieść jajeczka (nawet jeśli nie ma partnera). W innym przypadku zmiany na woskówce może powodować świerzbowiec (zobacz na forum dyskusyjnym watek "Świerzb, świerzbowiec") albo grzybica. Zmiany grzybiczne poznać po tym, że zaczynają sie w jednum miejscu, na początek mają wielkość łebka od szpilki i stopniowo obejmują woskówkę w dłuższym czasie. Prawie zawsze są bardzo niesymetryczne.
Na łebku ma jakby patyczki z czarnymi kropkami, czy to pasożyt?
Nie, to nie pasożyt. Tak rosną nowe pióra. Są jeszcze w osłonkach i wyglądaja jak patyczki. Końcowki piór są zawsze ciemne jak rosną, nawet jeśli to białe pióro. Nie tylko na łebku tak jest, ale tam są najbardziej widoczne. W okresie pierzenia ptak powinien mieć dietkę bogatszą w białko, wapń i sole mineralne. Pękające osłony wyglądają jakby ptak miał łupież. Nie przejmujcie się tym, bo to też normalne.
Nowa papużka nie je, nie pije!
Tak zachowuje sie zestresowany ptak który znalazł sie w nowym miejscu. Najczęściej po kilku, kilkunastu godzinach ptak zacznie jeść. Możemy mu to przez pierwsze dni ułatwić podajac ziarno i wode w pobliże żerdki na której siedzi jeśli jeszcze nie zwiedza klatki.
Kiedy wypuscic pierwszy raz nowa papużke żeby polatała
Nie powinniśmy wypuszczać od razu po zakupie. Ptak jest zestresowany i loty w nowym miejscu jeszcze bardziej go zestresują, może mieć kłopot z powrotem do klatki. Powinno sie papużkę wypuszczać kiedy już odstresuje w nowym miejscu, pozna dobrze klatke, zaczyna się bawić w klatce. Najczęściej jest to po 10-14 dniach, ale to musimy sami zaobserwować. Pamietajcie tylko, że do pierwszych lotow trzeba dostosować pomieszczenie.
Czy trzeba się przygotować do pierwszych lotów ptaka?
Tak, to bardzo ważne zdarzenie w życiu ptaka. Otaka wypuszczamy dopiero jak już sie oswoi z klatka i odstresyje w nowym miejscu. Do pierwszych lotów niw wypuszczamy ptaka z pokoju. Musimy pozatykac wszystkie szpary i szczeliny gdzie ptak może wpaść, pozasłaniać szyby i lustra (także w meblach). Pozatym musimy zrobic ptaszkowi lądowiska, a wiec porozkładać jakies patyki, gaęzie. Jesli nie mamy nic pod ręka, to takim lądowiskiem moze być kij od miotły, oparcie krzesła. Ale najlepiej jak to będą wysoko umieszczone patyki. Nie wolno ptaka wypędzać z klatki. Musi sam podjąć decyzję o pierwszym locie.
Nie chce wrócić do klatki!
Pierwsze powroty mogą być trudne. Slatego nie należy wypuszczac ptaka do czasu aż się nie oswoi z klatką. Nie wolno też wypuszczać ptaka z pokoju, aby widział klatkę. Co jeszcze można zrobić aby ptak wrócił do klatki? Nie podajemy jedzenia poza klatkę (można na klatkę położyc jakies smakołyki). Możemy wyjść z pokoju. ptak będzie odważniejszy. Powroty ułatwia tarasik - balkonik (jak w "zrób sam" w tym serwisie). Ja ze skukiem stosowalam metodę "na patyczek". Długi na ok 1/2 m patyk podsuwam pod łapki a jak ptak wejdzie, to ostrożnie przenoszę w pobliże klatki.