Dlaczego ptaki latają - część I

     Na pewno nieraz zadawaliście sobie to pytanie. Tak wspaniałych lotników nie ma w zwierzęcym świecie. A patrząc na nasze papużki, to już chyba nie wyjdziemy z podziwu jak wspaniale kręcą slalom między pokojami, jak wspaniale lądują na maleńkim występie, potrafią zatrzymać się w powietrzu. Nazywam je samolocikami, które nie potrzebują silniczka ani bateryjki. Ale to, że ptaki latają, zawdzięczają naturze. Ewolucja zrobiła prawie wszystko, żeby im to umożliwić. Jeśli nie czytałeś artykułów: "Układ kostny"; "Układ oddechowy"; Układ pokarmowy", to przeczytaj koniecznie! Cały organizm ptaka natura przystosowała do tego, aby mogły one latać.
Zacznijmy od kości. Kości ptaka mają zupełnie inną budowę, niż u innych zwierząt. Mają one wiele pustych przestrzeni.



Dzięki tej budowie kości są lekkie, ale równocześnie wytrzymałe. W artykułach o układzie kostnym i oddechowym przeczytacie, że niektóre kości są połączone z workami powietrznymi a przez to z układem oddechowym. Poniżej rysunek kości skrzydła i mostka z tzw. grzebieniem.



Wiemy, że ptak lata, bo macha skrzydłami. Ale dlaczego macha i to tak szybko. Tym "silnikiem" są bardzo mocne mięśnie piersiowe. Z jednej strony przyczepione do kości ramieniowych, z drugiej właśnie do bardzo rozbudowanego, szerokiego i mocnego grzebienia który znajduje się na mostku.



Miejsce gdzie te mięśnie się znajdują też nie jest przypadkowe. Są one dość ciężkie i znajdują się w środku ciężkości ptaka. No, ale tym mięśniom trzeba dostarczyć energii a także odprowadzić produkty spalania. Wykonuje to krew, pompowana przez serce o podobnej budowie jak u ssaków, jednak bijące zwłaszcza podczas lotu o wiele prędzej. U człowieka po wysiłku puls dochodzi do 120/min, a np. u kolibra serce uderza nawet do 700 razy na minutę. Natomiast właściwe utlenienie krwi jest u ptaków możliwe poprzez całkiem inaczej zbudowany układ oddechowy (przeczytaj artykuł "Układ oddechowy").

A teraz o czymś, co mają tylko ptaki i bez czego nie mogłyby latać. Są to pióra. Co prawda znamy inne rozwiązania które stworzyła natura - błony, ale błony nie są tym, co tygryski lubią najbardziej ;). Pióra umożliwiają ptakom latanie wśród drzew, gałęzi. Ptak może uderzyć skrzydłem w gałązki, gałązka przez pióro przejdzie i nie uszkodzi, a w błonie - "zdobi się dziura". Wszystkie pióra na ciele ptaka pełnią bardzo ważne funkcje - nadają kształt opływowy, powodują, że "powierzchnia" ptaka jest śliska, ale najbardziej widoczne pióra i najważniejsze, to lotki i sterówki (więcej o piórach w II części artykułu "Dlaczego ptaki latają - "Pióra"). Tutaj pokażę tylko jaką przemyślną i ciekawą budowę one mają. A więc są bardzo lekkie (jak piórko). Bawiliśmy się z pewnością piórami czy to znalezionymi, czy tymi długimi które zgubiła nasza papużka. I te piórka są jakby zlepione. możemy je rozerwać, ale jak przeciągniemy między palcami, to znowu się sklejają, a równocześnie nie są lepkie, dlaczego?. Ptasie pióro to prawdziwy rzep!



Od stosiny - grubej i mocnej, ale leciutkiej, bo jest w środku pusta rozchodzą się promienie, od których z kolei promyki i haczyki. To te haczyki jak rzep zaczepiają się o promyki i powodują, że powierzchnia pióra jest jakby płaszczyzną stawiającą duży opór powietrzu. Jeśli ptak czymś w skrzydło uderzy, to ta przeszkoda swobodnie przechodzi przez piórko rozrywając jedynie połączenie haczyków i promyków.

Ptaki o tym wiedzą. Z pewnością widzieliśmy, jak nasz ptaszek przeciąga sobie przez dziobek piórko za piórkiem. Najpierw wszystkie lotki ze skrzydeł, potem sterówki z ogona. On po prostu zapina sobie te rzepy!

O piórach, lataniu można by pisać wiele więcej. Może kiedyś napiszę artykuł o samym locie różnych ptaków, bo to też arcyciekawe.
Zapraszam do przeczytania części II - "Pióra"

       Zdjęcia: "Pathfinders: Birds", Internet

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne