Sprzątanie, dezynfekcja klatki

Często trafiają się pytania:
  • Jak często sprzątać klatkę?
  • Czym myć klatkę?
  • Czy trzeba jakoś specjalnie dezynfekować?
Klatkę trzeba zarówno sprzątać jak i myć a czasem wydezynfekować!

Klatkę sprzątamy przynajmniej raz dziennie!!! Koniecznie trzeba usunąć z klatki niezjedzone i rozrzucone resztki zwłaszcza pokarmów miękkich które mogą się psuć, także kupy. Takie sprzątanie nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wysunąć szufladkę z dna, pozbierać większe kawałki, przeczesać piasek zwykłym grzebieniem i podsypać troszkę świeżego piasku, wilgotną szmatką (samą wodą) przetrzeć całą klatkę i zabawki a obkupkane żerdki wyjąć i umyć w ciepłej wodzie. Kto ma jako wyłożenie papierowe ręczniki, wymienia je na nowe.

Raz w tygodniu robię w klatce gruntowne mycie. Wymontowuję wszystko co w niej jest (dno, żerdki, zabawki, karmniki, poidełka itd.) i szoruję twardą szczotką z płynem do mycia naczyń w gorącej wodzie. Klatkę myję dokładnie albo biorę do wanny i tam myję prysznicem. Ważne, żeby jeśli używamy płynu, wszystko potem bardzo mocno i dokładnie wypłukać. Karmniki i poidełka warto wyparzyć. Kto daje na dno piasek, to go wymienia na nowy - czysty.

Co jakiś czas - różnie mi to wychodzi - co 4-5 tygodni robię dezynfekcję klatki. Wtedy po umyciu wszystko wyparzam. Zabawki wrzucam na 5 min do wrzątku, żerdki wkładam do dużego gara (ponieważ cała się nigdy nie zmieści, to najpierw parę minut wkładam jeden koniec a potem drugi a całość nakrywam mokrym ręcznikiem (para też dezynfekuje). Całą klatkę i dno polewam wrzątkiem z czajnika. Widziałam jak kolega dezynfekował dużą wolierkę pokojową parą z czajnika elektrycznego. Do dzióbka czajnika wcisnął korek z otworem w którym był wąż ogrodowy (to był czajnik starego typu, metalowy, ale myslę, że można zwykły czajnik postawić na elektrycznej maszynce czy gazowej kuchence turystycznej). Drugi koniec węża był zakończony sklepaną na płasko rurką metalową. I parą powolutku odkażał całą wolierke.
Można też do dezynfekcji użyć środków - 4% roztworu sody żrącej, spirytusu, niektórzy używają środków sanitarnych z chlorem. Ale jeśli użyjemy chemicznych środków, to pamiętajmy o bardzo dokładnym wypłukaniu klatki, zwłaszcza wszystkich zakamarków - tam gdzie są łączone druty. Nie używajmy tez środków do dezynfekcji drewnianych przedmiotów - zabawek, żerdek czy konstrukcji wolierek, bo nie uda się nam dokładnie środka usunąć.
Oczywiście nie muszę chyba pisać, że środka możemy użyć tylko wtedy kiedy w pomieszczeniu nie ma ptaków. Zwłaszcza dotyczy to wszystkich środków zawierających chlor. Ja do takiego generalnego mycia czy dezynfekcji i tak zamykam ptaki w innym pokoju. Ptaki się stresują jak widzą, że im ktoś klatkę zabiera.

Dezynfekcja i to bardzo częsta - nawet co 1-2 dni jest niezbędna jeśli ptak zachorował albo złapał pasożyty. W klatce mogą się znaleźć bakterie, larwy czy jaja pasożytów a także sam pasożyt. Niektóre są bardzo odporne i długo potrafią wytrzymać bez żywiciela. Są pasożyty, które normalnie mieszkają w zakamarkach klatki a zerują na ptakach tylko w nocy. Jeśli stwierdzimy u ptaka pasożyty, to zalecane jest wydezynfekowanie a przynajmniej bardzo dokładne wyszorowanie także całego otoczenia klatki, a wszystko co drewniane (żerdki, zabawki) najlepiej wymienić na nowe.

Pamiętajcie, ptaki też lubią mieć czysto i porządek, pamiętajcie także, że wszystkie stare resztki jedzenia, to trucizna, że nawet same łupy jeśli zawilgotnieją, mogą zacząć pleśnieć i wywołać śmiertelne dla ptaka choroby dróg oddechowych, ptasie kupy a zwłaszcza mocz (to białe w kupkach) jeśli są wilgotne, zaczynają się rozkładać a ponieważ zawierają sporo azotanów, są żrące. Nie zaniedbujmy ptasich mieszkań - klatek!

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne